Tuhaf Bir Bayram Sabahı

 

 

   Sabah sabah apartmana girerken yaşlı bir kadın (komşum olur) çıktı önüme ve dedi ki: “yavrııım, sana heç izin vermezler mi, boyuna mı çalışın? Bayramda da mı gedip geliyon guzuum. Eben de dışarı çıkıyo bah şimdi şona dooru bi gidip gelecek. Bacaklarıma sızı girdi gıran giresice. Anan heç gelmiyo mu yavrım? İiii? Aç susuz neediyon bi oğlan başınnan? Vayh! Gâvur gibi yatıyorlar da bitecik sen mi çalışıyon. Getmeyim de noorüyüm inne furacağıdı gelmedi gız. Hmm vayh yavrım vayh!”

   Birkaç cümle daha çırpıştırdıydı ya bunları anca duddum aklımda. Harbiden ne zaman işten gelip yine şoona doğru seğirtsem ya kapının önünde ya da parkta karşıma çıkıyor. Öyle fazlaca samimiyetimiz yok, bir sene bile olmadı buraya taşınalı ama yine de her gördüğünde “yavrıım” deyü düşüyor peşime. Ah bir de dinlese üç beş kelam da ben çırpıştıracağım ya :)”

   Biz işçi emekçi insanlarız. Bayramda da çalışırız seyranda da. Patronum olacak dürzü umreye gitmişti birkaç ay evvelinden. Şefiyle konuştuk geçen gün ayaküstü. Demek ki günah yığılması olduysa, dedim. Aradınız mı, hallolmuş mu o iş? Güldü. Haberim yok dedi. Dersim’liydi adam çok geçmedi ki istifayı bastı zaten. Bayramda seyranda gözümüz yok. Gözümüz işçi haklarında. Sekiz kişilik temizlik tayfası var beri yanda, onları örgütleyelim bari dedik bana mısın demediler. Makarna kömür taifesi ne olacak. Ben iki mislini veririm, dedim yemediler. Çöpten deşirdikleri sucuk için birbirlerinin ümüğünü sıkıyorlardı geçen gün. Yoksulluktan değil haa! Birinin oğlu savcı, ötekinin üç tane evi var. Benden zenginler.

   Mesele ahlâk yoksunluğunda. Bir de emekçi olacaklar. Fırsatını bulsalar beş kadına birden tecavüz edecek namussuzlar. Tavuk buduna benzer bir şey görseler salyaları akıyor. Biz de pek randımanlı adamız ya, bunlar içten pazarlama şirketi kurmuşlar. ikide bir feminist damarıma basıp yakası açılmamış küfürlerimi yalıyorlar. Bunlar mı benim işçi kardeşlerim? Cehennem zebaneleri bunlar. Yahu ben ne anlatıyordum?

 

 

Günay Aktürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir