Sevgisizlik

 

 

   İnsanları birbirlerinden uzaklaştıran şey nedir? Sevgisizlik mi? Dudaklara dökülen kelimelerde bu sözün izine pek çok kez rastlanır. Sevgisizlik, diyerek kestirip atmak olur mu hiç? İnsanın insana olan sevgisi neden biter? Ara sıra rast geldiğimiz tanıdıklarımızı gördüğümüzde bile yüzümüz gülerken, bir zamanlar bağlandığımız, mutlu edildiğimiz insanlara duyduğumuz insanları neden görmek bile istemeyiz?

   Artık sevmiyorsun onu. Ama neden? Buna ne zaman karar verdin? Ne oldu da artık çekilmez hale geldi bir zamanın iyi kalpli insanı? Buna verilen cevaplar, artık, yaşanan bir beraberliğin finalinde ne olmuşsa odur. Lakin buna sebep olan sorunları kavrayamamışsan, bu günden itibaren seni bekleyen yeni beraberliklerin finalini de şimdiden belirlemiş olursun.

   Birçok sebep vardır insanı insandan uzaklaştıran: sevgiyi sevgisizliğe dönüştüren. Ama bir tanesi vardır ki belki de o, en ön saflarda duran şeydir. İlk anlardan başlayarak finale kadar geçen zamanda belki çizgileri belirleyen şey de odur. Yani iletişimsizlik. Bunun ucu açık bir kelime olduğunun farkındayım. Günlerce konuşmamış olmak da iletişimsizlikten sayılır mı? Hayır. Her gün konuşuyor olmak da açıklamaya yetmez bu manayı.

   Derler ki her şeyi konuşarak halledemezsin. Bazen susman gerekir. Hayır. Kesinlikle hayır. İnsan bu kadar bilge değil. Her şeyi susarak anlayabilecek kıvamda bir yaratık da değil. İnsan, emin olamadığı şeyler hakkında fikirler yürütür ve bu fikirler o kadar çeşitlidir ki emin olduğu şeyler hakkında düşündüğü fikirlerden katbekat fazladır. Zekâ insanı kolaylıkla yanıltabilir çünkü ona şekil veren en büyük unsur duygulardır. Duygular da bencildir. Eğer bir davranışın kendi menfaatleri doğrultusunda yontulmadığından şüphelenirse, karşısındaki ne kadar sadık olursa olsun, gizliden gizliye bir öfke, kıskançlık ve soğukluk başlayacaktır. Bunu kendi deneyimlerinizde de gözlemleyebilirsiniz. Gel de sus! Gel de susarak anlaş!

   İletişimsizlikten kastım da bu. Konuşulması gereken ve en can alıcı yerlerde susmak! Seni bir başkasına bağlayan şey, karşındakine kendine ait olandan ne kadar verebildiğindir. Böyle zamanlarda güler yüzle söylenmesi gereken sözcük de şudur: hadi bunu konuşalım! Üzgünüm. İnsanları birbirinden ayıran şeye hizmet ediyorsunuz. Evet, susmak gerekir bazen. Ama neyin suskusudur bu? İnsan bencil. İnsan aç. Ve yalnız. Bazı fikirlerin doyurulması gerekir. Eğer o aç bırakılırsa eninde sonunda kemirir karşısındakini…

Günay Aktürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir