Seçim Notları

 

   Gece bir şeylerin döndüğü belliydi. Akşam ne Kılıçdaroğlu, ne de Akşener çıkıp hiçbir açıklama yapmadılar. Daha önce olmayan bir şey. Tezcan’ın o sert açıklamasından sonra geri vites yapmış gibi görünmesinin ardındaki sebep de bu olsa gerek. Bana göre ne MHP bu kadar oy aldı ne de Akşener dibe çakıldı. Dört saatte atmış milyon oyu nasıl sayıyorsun? Ayrıca sabaha kadar okuduklarıma göre Ak çeteler sokaklarda yeniden piyasaya çıkmışlar. Bu tehdidi başta yapmış olsaydı hiçbir etkisi olmayacaktı. Ama son anda yapılan tehditler adamın kendisini bile aşar ki tabanını ateşe atacak adam değildir İnce.

   Muhtemelen Erdoğan’a beş senelik bir vize daha çıktı ve İnce’nin dün gece çırılçıplak gördüğü şey de buydu. Tayyip ile İnce aynı dakikalarda tweet atıyorlar ve ardından gelen 45 dakikalık bir suskunluk var. Ne olduysa o sürede oldu. Google’a “Muharrem İnce tehdit” yazın bakın ne çıkacak. Muharrem İnce’nin yandaş yayın yapan kanallara tepkisi çıkıyor. Tepki olarak değil ama “Muharrem İnce’den tehdit” diye çıkıyor. Bunu yazan yayın organları da ne hikmetse akşam, sabah, Yenişafak, star gibi yandaş ların yayın organları. Tezgâh açık. Bu sabahtan itibaren büyük ihtimalle bu kanallarda bu haberi enjekte edecekler.
 

   “Bilmem ne döner suçunu bastırır” diye gayet nezih bir deyim vardır. Durum böyle ama şimdi ne olacak? Karşısında hiçbir gücün olmadığı uzun zamandır belliydi. Asker, polis, yargı, medya hepsi bunun elinde. Muhalefet olarak seçime girerken bunları hiç düşünmedin mi? Ya da siyaset yapıyorsun, nasıl başa çıkacaksın? Artık kuvvetler ayrılığı diye bir şey de yok. Bu viraj keskin bir viraj. Tek bir kuvvet var o da halkın kendisi lakin halk kendi gücünün farkında değil. Askeri darbenin dışında bir İç savaştan mı korkuyoruz? Yahu belli ki ak parti dün gece sandığa gömüldü. Hem de ciddi biçimde. Karşı taraftan sokağa kim çıkacak? Arkasına aldığı orduyu konuşacak olursak, bu olay günün birinde mutlaka olacak. Devrim de faşizm de arkasında ölüler bırakır. Şeriat yıkıldığı zaman Cumhuriyete baş kaldıranlara ne olduğu belli. Bunlardan biri de beyefendinin amcası. Bu adam bu yüzden düşman Atatürkiyeye. Aşikâr ki intikam peşinde ve yaşananları unutmamış.

   Aslında mesele bu da değil. Can korkusu var. Cumhuriyeti o kadar baltaladı ki bir inerse pir iner ve durumu hiç iyi olmaz. Bundan kurtulmak için yapamayacağı şey yok. Korkuyor. Korku olmadan bu kadar ileri gidebiliyorsan ancak akıl hastasısın demektir. Ama çok akıllı… Akıllı ki ordu yardımıyla aklını koruma çabasında. Bakalım bugün gazeteler ne yazacak. Hepsinden bir tane alıp okumalı. Yeni bir döneme girdik. Her gününüz yeni bir viraj zaten.

 

   Bunları gece yazmıştım. Bu da sabah eklentisi: “Bugün gazeteler kendi çaplarında ne kadar da dirayetliler! Üçünün tescilli zorbalık haberlerinin yanı sıra baştaki deccale göre bugün bayrammış. Her neyse hayat her haliyle direnişle devam ediyor. Biz kitaplarımızı ihmal etmeyelim. Adamlar bayram yaparlarken biz ete kadar gerilemiş tırnağımızı mı törpüleyeceğiz? Gittiği yere kadar. “Varsın daha güçlü gürlesin fırtına!”

 

Günay Aktürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir