Öğrencilerinizin İnsan Olması İçin Çaba Harcayın

 

 

 

   Almanya’da bir lise müdürünün her eğitim-öğretim yılı başında öğretmenlere gönderdiği mektup, çok bilinen bir hikayedir…


   “Bir toplama kampından sağ kurtulanlardan birisiyim. Gözlerim, hiç bir insanın görmemesi gereken şeyleri gördü. İyi eğitilmiş ve yetiştirilmiş mühendislerin inşa ettikleri gaz odaları, iyi yetiştirilmiş doktorların zehirlediği çocuklar, işini iyi bilen hemşirelerin vurduğu iğneler ile ölen bebekler, üniversite ve lise mezunlarının vurup yıktığı insanlar… Eğitimden bu nedenle kuşku duyuyorum. Sizlerden istediğim şudur; öğrencilerinizin insan olması için çaba harcayın. Çabalarınız, bilgili canavarlar ve becerikli psikopatlar üretmesin… Okuma-yazma, matematik, çocuklarımızın daha fazla insan olmasına yardımcı olursa, ancak o zaman önem taşır…”


   Konunun etrafından dolaşalım biraz. Eğitim anlayışının insan sevgisi üzerine kurulu olmadığı bir ülke bizimkisi . Her gün siyasilerin ağızlarından damlayan nefret salyası sokağı kirletiyor: bazen namus cinayetiyle bazen de şeriat nidalarıyla. İnsan hakları Beyannamesi bile Komünizme karşı çekilen bir set olduktan sonra hangi sisteme sarılacaksın? Alevi felsefesini öneriyorum. Bir din öğretisi ne kadar ideal görünürse görünsün, başına geçen din adamımın rotayı şaşırmasıyla sorgu mekanizması kapanıveriyor ve ahlaksızlık dereyi geçiyor.


   Peki neden? ‘Oku’ diye başlamamış mıydı? Şems ne demişti Mevlana için: “Mevlana Konya’ya imanı getirdi ama sevgiyi getiremedi!” Özünde cihadın, insan öldürmenin, eğitimsel cehaletin ve kültürel yobazlığın olmadığı bir yol! İşte bu Alevilik! Bin yıldır kapanmayan bir yol! Ve hakikati şerden ve şeriata komşu olan yabancı fikirlerden ayıklama zamanı!

 

 

Günay Aktürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir