Nisa 34 | İslamda Kadının Yeri | Çarpık bir Erkek Modeli

Dünyaya Kadın Olarak Gelmek

 

İSLAMDA KADININ YERİ

 

 

Nisa 34  İslamda Kadının Yeri  Çarpık bir Erkek Modeli
Nisa Suresi 34. Ayet

 

 

   Kadınların erkekler tarafından dayak yemelerinin başka bir nedeni varsa buyursun söylesin. İslam ülkelerinde insanlar camide vaaz dinliyorlar. Peki, imam Nisa Suresi 34. ayeti nasıl açıklıyor cemaate? “Serkeşlik yaptığından endişe ettiğiniz kadınlarınızı dövün. Sözünüzü dinlemezse, asi olursa, başkaldırırsa son çare olarak dövün.” Bu cümleler ta çocukluğundan itibaren aklına kazınmıştır. Zanneder ki İslam’da kadının yeri budur. İlahi bir yaratıcının kendi nurundan yarattığını söylediği bir insanı, yine aynı özelliklere sahip başka bir insana dövdürtebilir mi? Ben bunun Emevi çarpıtması olduğunu düşünsem de, üzerinde durmaya çalıştığım şey başka bir mesele: Bu kültürün yarattığı erkek modeli.


   Şu kesin olarak ortada ki İslam’ın iki keskin dönemi var. Birisi peygamber dönemi, diğeri peygamberden sonra başlayan dönem. İkinci dönemde bakmamız gereken yer Emevi Devleti. Yezit’in İslam’a vermiş olduğu tahribatı başka kimseler veremedi. Ama maalesef ki buna kulak asan yok. Yezidin yeniden şekillendirdiği dinde insanlık adına hiçbir şey yok. Dünyanın kötülüğünü de yapsan günün sonunda tövbe edersen affedilirsin! Böyle bir din anlayışı olabilir mi? Kadınlarınızı dövün gibi çarpıtma ayetler de yine Emevi zihniyetinin marifeti.

 

Nisa 34 İslamda Kadının Yeri Çarpık bir Erkek Modeli 2


 
  Bakın şimdi… Türkiye’nin İslam’la uzaktan yakından alakası olmayan kara softa renginde karanlık, cahil ve içinde hiç de insancıl duygular beslemeyen bir yüzü var. Bu yüz sürekli olarak İslam sevgi dinidir dediği halde ne yapar? Hayvanlara zulmeder. Kadınlarını dövmekle kalmaz taciz ve tecavüze yeltenir. Menfaati uğruna zalimin peşinde sürüklenip durur. Diri diri insan yakar. Bu bir yüzüdür. Ama ben her ne kadar azınlıkta olsalar da iyi bir yüzü olduğuna da inanıyorum. Bu topraklarda Mevlana’lar yaşamışsa, sevginin hala mümkün olduğuna olan inancım tam.

 


Toplumda Ve Kültürde Kadının Yeri

 


   Fakat bugünün Türkiye’sinde topluma hâkim olan algı, çürümüş bir insanlık algısı. Dinleyin imamları, ne diyorlar? Kadının sokakta kahkaha atması haramdır. Kadın olarak sus. Kocandır, döver de sever de. Kadının tek kariyeri annelik kariyeri. Kadınla erkeği eşit konuma getirmek fotrata terstir. Tecavüze uğrayan kadın ölsün. Sırtından sopayı karnından sopayı… At ile avrada inan olmaz. Kadın aklı gah uzanır kah kısalır. Dul karı şeytan karı, aldatır alır bekarı. Dişi köpek kuyruk sallamadıkça…  Sadece imamlar mı? Siyasetçiler de her fırsatta bangır bangır bağırıyorlar. Bunların bazıları atasözüdür ki atalarımızın da hangi zihniyette oldukları ve torunlarına bıraktıkları mirasın ne olduğu pek aşikar.

 

İslamda Kadının Yeri
Halbuki… Milli Mücadelenin Kadın Kahramanları


   Böyle bir ortamda ortaya çıkan erkek modeline odaklanmak niyetindeyim. İslam’da kadının yeri yükseltilmeli ama önce erkeği düzeltmeli. Jose Saramago’nun çok güzel bir sözü var. Der ki: “Sevmek sahiplenmenin en güzel yoludur herhalde, sahiplenmek ise sevmenin en çirkin yolu. İmamın yukarıdaki vaazlarını dinleyen erkek eve gidiyor ve karısı sözünü dinlemediği takdirde saçlarını mı okşuyor dersiniz? Söz dinlemek! Kadın erkeğin kölesi ya hani sözde, ondan daha üstün zira! Aynı ayette geçen: “Erkekler kadınlar üzerine hakimdirler.” sözü. Peki, neresi üstün erkeğin? Savaştan, şiddetten ve penisinin ateşinden başka ne bilir erkek? Boyuna Abdesti bozuluyor dürzünün. Emirler böyle gelmemeliydi. Erkeğin nefsi kadınınkinden daha kabarık arkadaş. Tüm bunları bir erkek olarak söylüyorum. Doğamız gereği belki fazla iştahlı olabiliriz.

 

 

Böyle Buyurdu Evrim…

 


   Evrim der ki, doğadaki erkek hayvanların çok fazla spermi olduğu için ne kadar fazla dişinin içine boşaltabilirse o kadar kendi yararınadır. Ama iş başka taraflara gidiyor. Dünyada erkek namına çok fazla embesil sürüsü var. Seks dünyanın en muhteşem ve yararlı bir icadıdır fakat zekâsı gelişmedi mi şiddete başvuruyor iste. Sürüngen beynin marifetleri. Bu yüzden bilinci yüksek ve vicdanlı erkekleri seçin diyoruz. Onların korteksleri, yani düşünen beyinleri daha gelişmiştir. Sadece cinsel haz duymakla kalmaz, onu düşünürken zevk de alırlar. Bir sanat eserini seyrederken de…

 

Kadınlarımız
Acaba Bununla Ne Anlatmak İstiyoruz:)

 


   Sözü fazla uzatmayalım. Her şey böylece ortadayken sevgili kadınlarımız, seçimlerinize dikkat edin yoksa bir ömür bedelini ödemek zorunda kalıyorsunuz. Dayak cennetten çıkmadır, sözü boşuna söylenmemiş. Kusura bakmayın ama seçimleriniz de hep bu sözü savunanlardan yana. Deli divane olmuşsanız da ket vurun kendinize. Olmaz arkadaş. Kendi sonunuzu göz göre göre hazırlamayın. Aşk çok kutsal bir duygudur ama zekâ ondan çok daha güçlüdür. Kriteriniz aşk değil sevgi, saygı ve vicdan arayışı olsun. Kavun değil elbette, koklamayla olacak iş değil. Ama siz de bir ayda koynuna girivermeyin. Kusura bakmayın, hepinizi çok seviyorum ama dost acı söyler. Canlarım benim 🙂

 

 

Günay Aktürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir