DUYGUSAL AVANTAJLAR VE BEKÂRET VERME EKSİLERİ

Ergenler için ilk kez seks yapmak hem riskli hem de ödüllendiricidir.

 

 

DUYGUSAL AVANTAJLAR VE BEKÂRET VERME EKSİLERİ 3

 

 

   İlk kez cinsel ilişkiye girmek (cinsel başlangıç) birçok kişi tarafından cinsel ve ilişki geliştirme sürecinde bir basamak taşı olarak kabul edilir. Aynı zamanda, yetişkinliğe gelişimsel geçiş boyunca bir kilometre taşıdır (Wight vd., 2008). Bu olayın önemine rağmen, cinsel başlangıcın riskleri ve getirileri hakkında öğrenilecek çok şey var.


   Araştırmacılar, bireylerin cinsel başlangıç ​​ile yaşadıkları değişiklikleri henüz tam olarak anlamadılar. Bu kısmen insanların inançlarının ve deneyimlerinin cinsel başlangıçtan sonra nasıl değiştiğini inceleyen çalışmaların bulunmamasından kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda, bu sonuçları araştıran uzun vadeli çalışmaların eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bazı araştırmalar bize daha iyi bir anlayış kazandırmaya başlamıştır (Golden, Furman ve Collibee, 2016)


   Bu çalışma , cinsel ilişkilerin sağlıklı olmasının gelişimsel olarak ne kadar sağlıklı olabileceğini ve ergenlerin bu risklere rağmen ödüllendirici olabileceğini araştırmak için “cinsiyete dayalı” bir çerçeve kullandı (Harden, 2014). 174 katılımcıdan yediden fazla veri toplama dalgası, davranışları (içme ve madde kullanımı ve suçlu ve saldırgan davranışlar) ve inançları (cinsel memnuniyet, kendine değer ve romantik çekicilik) karşılaştırmak için katılımcılar için cinsel bir başlangıçtan önce ve sonra kullanıldı. cinsel ilk 15 yaşından sonra veya sonra oldu.

 

 

DUYGUSAL AVANTAJLAR VE BEKÂRET VERME EKSİLERİ 2

 


   Analizler, cinsel bir başlangıçtan sonra katılımcıların romantik çekicilik ve cinsel doyumda artışlar yaşadığını ortaya koydu. Buna ek olarak, cinsel bir başlangıçtan sonra katılımcılar daha az depresif ve endişeli hissettiler ve alkol ve uyuşturucuları daha az kullandılar.


   15 yaşından daha erken, 15-19 yaş arası veya 19 yaşından sonra (bazen “erken” “normatif” veya “geç” ilk denilen katılımcılar arasında farklılıklar ölçüldü (Harden, 2012). Çalışma (Golden ve ark., 2016), “erken” bir cinsel başlangıcının, daha fazla madde kullanımı, daha fazla depresyon ve endişe, daha sık sıkıntıya girme ve daha düşük küresel öz-değer gibi risklerle ilgili olduğunu göstermiştir . “Erken” cinsel başlangıç, romantik çekiciliğin artması, buluşma memnuniyeti (sadece erkekler) ve cinsel doyum (sadece erkekler) ile de ilgilidir.


   Bu araştırma, bilimsel, eğitimsel ve tıbbi toplulukların ilk kez seks yapmanın karmaşık gerçekliğini daha iyi anlamalarına yardımcı olur. Bu çalışmanın sonuçları, cinsel aktivite ile ilgili bazı doğal riskler olmasına rağmen, cinsel başlangıç ​​deneyiminin karmaşık olduğunu ve bazı sonuçların yaşa bağlı olduğunu göstermektedir. Yani, normatif veya geç bir yaştaki cinsel başlangıç, bazı risklerdeki düşüş ve bazı ödüllerde artış ile ilişkilidir.

 

DUYGUSAL AVANTAJLAR VE BEKÂRET VERME EKSİLERİ


   Tabii ki, bu araştırmanın kısıtlamaları var; örneğin, sadece ilk çıkışlarında heteroseksüel olarak tanımlanan bireylerden gelen veriler kullanıldı. Ek olarak, daha küçük bir örneklem büyüklüğü cinsiyetle ilgili etkileri veya normatif ve geç gruplar arasındaki farkları tespit etme yeteneğini de etkilemiş olabilir. Cinsiyetçi inançların (biyolojik cinsiyete karşı) farklılaşma sonuçlarındaki rolünü incelemek önemlidir. Ancak, bu çalışma bu inançları keşfedemedi. Ek olarak, cinsel bir başlangıcın etkilerinin eşle ilişkinin niteliğine göre (Harden, 2014) veya ilk başlangıcın doğasına bağlı olarak değişmesi mümkündür. Bu da ölçülemedi.

 

 

Rachel Lynn Golden

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir