DOĞRU İNSANI BULMAK YERİNE DOĞRU İNSAN OLMAK

 

KISA BİR İNSAN ANALİZİ

 

 

DOĞRU İNSANI BULMAK YERİNE DOĞRU İNSAN OLMAK 2

 

 

   Madem herkes doğru insanı arıyor, o halde neden aranan insan olmak istemiyor? İyi insanlara ihtiyacımız var ama personel açığı var. Neden, herkesin gözü makam koltuğunda da ondan. Gelsin ve hizmet etsin, doyursun açlığımızı. Düne kadar yabancı olan biri artık hayatımıza girdiğine göre günde üç vakit arasın. “Biraz yalnız kalmaya ihtiyacım var.”ın çevirisi: “Neden uzaklaşıyorsun benden?” olsun. Ara sıra krizlere girip çıkalım, kimlerle görüşeceğine bizzat biz karar verelim. Hesap soralım boyuna, hesap sorulduğunda ise: “Yoksa sen bana güvenmiyor musun?” diyelim. “Sen artık beni sevmiyorsun!” Olur mu hayatım, bayılıyor sana! Ama üzülmeyin, o talihli insanla elbet karşılaşacaksınız. Bir gün biri gelecek ve kurtaracak sizi bu bataklıktan.


   Karşındaki insanda ne arıyorsanız sizde de o eksik olabilir mi acaba? Güvenebileceğiniz bir insan mı? Kendinize olan güveniniz yeterince doyurmuyor mu sizi? Sizi sevecek birini mi arıyorsunuz? Kendinizi sevmekle ilgili sıkıntılarınız var öyleyse. Başınızı dayayacak bir omuz ha! Basın parayı tutun temizlikçiyi. Her gün önünüzü ardınızı toplasın. Tamamen sizin marifetiniz olan o sırtınızdaki kirleri keseleyecek bir tellak! Bahse girerim tek başınıza kaldığınızda sıkıntıdan patlıyorsunuzdur!


   Tabii ben doğru insan olmak için doğmadım, diyebilirsiniz. Vallahi inanırım. Fakat her şeye rağmen tencerenin yuvarlanıp kapağını bulduğu durumlar da vardır. Onlar birbirlerinin ömrünü yiyip tükettikleri için birbirleri için yaratılmışlardır sanki. Bunların dışında haklarını yiyip gadalarını almayayım, gerçekten doğru insanlar da vardır. Kendileri doğrudur ama seçimleri yanlıştır. Biz bu konuya eğilelim.

 

 

 

DOĞRU İNSAN NASIL BULUNUR YA DA OLUNUR?

 

DOĞRU İNSANI BULMAK YERİNE DOĞRU İNSAN OLMAK

 

   Doğru insan denilince nedense aklıma kadınların yaptıkları erkek seçimleri geliyor. Erkeklerin hayatlarını mahvetmiş kadınlardan da bolca vardır ama erkek daha ölümcüldür. Bunun için gazetelere şöyle bir göz atmak yeterlidir. Yine de biz “onu” cinsiyetinden soyutlayıp insana odaklanalım.


   Reçeteyi yazdım, şu başlıklara kısaca göz atın. Pozitif ol! Olayları abartma. Hiçbir duyguyu aşırı dozda karşılama. Bir parça erkeksi, bir parça kadınsı bir kafaya sahip ol. Büyük beklentilere girme. İnsanların “düşünme ve karar verme” haklarını sonuna kadar savun. Evi çektir. Ütü yap. Yaptığın işten zevk al. Kitap oku. Bilimsel gelişmeleri takip et. Doğayı ve hayvanları sev. Hayvan besle ve ara sıra başlarını okşa. ( Büyük kedileri tasvip etmiyoruz.) Mümkünse bir sanat dalında kendini yetiştir. Anlamak için dinle. Yeni yerler gör. Vicdan sahibi ol. Bu maddeler sizin için hazırlanan Günay Aktürk reçetesidir. Dikkatlice uyulup yaşam biçimi haline getirilmesi halinde “doğru insan olmak” kuvvetle muhtemeldir.


   Şimdi size yaşamımdan kısa bir kesit aktaracağım. Dikkatlice okumanızı salık veririm.


   Dün öğle arasında güzel bir kadınla yemek yedim. Gerçi bir ara üzerine kola döktüm ama biz böyle şeylere pek aldırış etmeyiz. Bakışları çok güzeldi. Balkona serilen o kurutulmuş kayısı kurusu gibi bakıyordu. O derin ve içli kuyuları süzerek: “Hayatımda tanıdığım en güzel kadınsın!” dedim. Teşekkür edince kafam attı, siz kadınlar, dedim, iltifatın “yalan” olasılığına hiç tolerans tanımıyorsunuz. Gerçi ciddiydim ama insan hiç kuşkulanmaz mı canım? Bence kadınlar olarak bu halinize bir an önce çeki düzen vermelisiniz.


   Yanından ayrılırken Neşet Ertaş’ın şu sözlerini hiç unutmamasını istedim: “Kötülerin türküsü olmaz.” Türkü dinleyenlerle ahbaplık edin! Bu sayede kötü karakter olasılığını en aza indirmiş olursunuz.


   Eve gelince açtım bir kutu tuborg, kuruldum balkona. Sonrasında yemek yaptım, çamaşırları serdim. Sererken baktım karşı apartmanda ben yaşta bir “erkek” türü de çamaşır asıyor. Kolay gelsin komşu, dedim. Baktı ve güldü. Azınlığa dâhil olmak iyidir, dedim kendi kendime.


   Birkaç ahbapla konuştum. İçlerinden biri: “Kırıklarınla aran nasıl?” diye sordu. “Allah acılarını göstermesin.” dedim. “Yüzün kasap süngeriyle silinmiş senin.” dedi. Sanrılar kitabımdan hoş bir alıntı yapmıştı. Allah onun da acısını göstermesin! Canım sevişmek istiyordu. Vücudum bunu bana şu sıralar sıklıkla yapıyor ama karşısındakinin kim olduğundan zerrece haberi yok. Biz Freud amcanın talebeleriyiz ne haber! Baktım olmayacak: “En iyisi evi çektireyim!” dedim. Daha sırada kitaplık temizliği vardı. Birkaç okuma yazma işleri… Ele güne muhtaçlığımız yok, kendimle vakit geçirmek hoşuma gidiyor.  

 

 

HER NE ARARSAN KENDİNDE ARA

 

DOĞRU İNSANI BULMAK YERİNE DOĞRU İNSAN OLMAK 1

 

   Konuyu toparlarken biraz senli benli konuşayım da daha samimi olsun. Kendi gülünü kendin yetiştir. Başkalarının bahçelerinden medet umma. Sus ve dinle. Seyret yaşamın akışını. Sandala mı ihtiyacın var? Haramiliğin alemi yok. Farz et ki insan türünün son üyesisin. Kendi barakanı kendin çakıver. Diyelim ki sevdin. Diyelim ki çok sevdi bakışlarını. Fakat günü geldiğinde çekip gitti. Senden aldığı parçayla bırak uzaklarda yaşasın. İzin ver yaşamasına. İnsan insanı sever. İnsan insandan ayrılır. İnsan insanı en çok uzak kaldığında arzular. Yerkürenin kuralıdır bu. Bir defa da sen ulaşılmaz ol. Bunun bir anlamı olabilmesi için iyi bir insan olman gerek. Kötülük kulvarında yarış çok fazla. Sen de o saldırgan ruhlara dahilsen, senden daha sertler anımsanır ilkin. Duygulu ve içten bakışlara kanar insan ama her seferinde en son davranışlar kalır akılda. Otur ve kendini yont. “Her ne arar isen kendinde ara!” Bedenin, kapalı zarf içinde isteklerde mi bulunuyor senden? Git ve kendini becer o zaman…


   Doğru insanı bulmak yerine doğru insan olmak! Yeni biriyle mi tanıştın? Önce tanı. Arkadaş olmaya çalış. Hemen soyunup yatağa girme. Sülük mü yoksa kedi mi anla. Kafasının içi ne kadar kadınsı? Kadın ise ne derece güven telkin ediyor. Her iki cinsiyetinde dejenere olduğu bir çağda yaşıyoruz. Eğer önce arkadaş olursanız, olaylara verdiği tepkilerden kişiliğini çıkartabilirsin. Evlilikler de dostluk temelleri üzerinde yükselir ya zaten. Fakat heyhat! Şimdilerde tek dert kısa yoldan öpüşme teknikleri oluvermiş. Sonra da gelsin satırlar, gitsin sallamalar… Böyle davranmaktan vazgeçin artık.

 

 

Günay Aktürk

This article has 1 Comment

  1. Aranan kan bulundu. İyi insan bulmak iyi insan olmaktan geçiyor . İyilerin şerefine, yudumlayalım hayatı ….örnek alınacak yazı için teşekkürler….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir