Bir Bilge Geçti Bu Dünyadan

 

   “Gezi isyanı sırasında polis Ahmet Sahbaz’ın yakin mesafeden vurarak katlettiği Ethem Sarısülük’ün babası Muzaffer Sarısülük’ün aramızdan ayrıldığını öğrendik. Muzaffer hoca daha önce Siverek’te Türkçe ögretmenliği yapmış eğitimli biriydi. Kendisine yardım teklif edildiğinde reddedecek kadar gururlu bir insandı. Yoksulluk içinde geçen koca bir ömür ve devletin yüreğine bıraktığı evlat acısıyla yaşadı.”


   Onun varlığından Gallemit kitabı ile haberdar olmuştum. Dünyanın şatafatlı varlığından elini eteğini çekmiş bir dervişti o. “Sabahları uyandığın zaman ateş görmemiş şeyler ye!” diyerek öğütlerde bulunurmuş arkadaşına. Askerden döndüğü zaman her şeyi geride bırakıp bir barakada derviş hayatı yaşamaya başlamış.


   Bilgeliğin peşine düşmüş. Işık sesli bilgelerden bahsediyor. Anadoluyu karış karış dolaşmış… Soğuk kış gecelerinde bile ateş yakmamış. Bu “sahte ateşe” yalnız dondurucu gecelerde başvurasıymış. Etkisinde kalmadığımı söylersem yalan söylemiş olurum. Geçenlerde eve dönerken hava buz gibiydi. O aklıma geldi. “Şimdi baharı bekliyordur!” diye geçirmiştim içimden. Az önce haberi aldığımda içim yandı. O artık yok. Bu kirli dünyanın yasalarına boyun eğmeden onurlu bir yaşam sürdü. Işıklar içinde uyusun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir