Bulanık Bir Zihinde Küçük Bir Kabarcık!

 

 

   Hiçbir karşılık beklemeden bir iyilik yaparsınız ve Nietzsche gibi biri çıkıp der ki: “her insanın yaptığı iyilik kendisine yöneliktir.” Doğru der. Kirletilmiş bir eylemin üstündeki pisliği temizleyince öze ulaşırsınız. Yani gerçeğe. Zaman zaman üstün insan yaratmaya çalışan fikir adamları çıkar. Yürüyen ölülere bir kalp atışı vermektir amaçları. Yalandan ve bilinmezlikten arındırılmış bir dünya düşünsenize. Bunun zevkli olacağına dair kuşkularım var.


   Yaşayan bütün insanların her şeyi bilen bilgeler olduğunu hayalleyin ve teknoloji, gelinebilecek son seviyede. Tüm gizlerin sırrı çözülmüş, arayış bitmiş ve her şeye izin var. İnsanı intihara bile sürükler. Dostoyevski’nin “her şeyi biliyorum ve bu beni öldürecek” sözünün geçerli olduğu bir dünya düzeni. “Dünyada tek bir çocuk bile ölüyorsa tanrı yoktur” diyemeyeceksin artık çünkü aslına ulaşılmıştır hakikatin. Ne garip. Hiçliğe ulaşmak için bütün çaba. Mutsuzluk için.


   Yeni aforizmalar bulsan da neye yarar, kimin için söyleyeceksin, kimin işine yarayacak? Kâmillik acaba cehaleti yok etmek için mi doğdu gerçekten? Cehaletin olmadığı bir yerde kâmillik neye yarardı ki? Ya da zekâ! Aman her neyse işte… İnsanın olmadığı bir dünya düşüneyim en iyisi. Bugün dünyadan taşmak üzereyiz. O kadar kalabalık. Bir zamanlar (henüz insan yaşamı başlamamışken) dinozorlar hâkimdi dünyaya. Peki, bugün eksikliğini kim hissediyor onların? Onların yok olması, yaşayan canlılar arasında insanı en tepeye çıkarttı. Tabi bunun için 65 milyon yıl geçmesi şartıyla.


   Peki, insan ırkı yok olduğunda kim egemen olacak? Şimdiden umursamamaya alışmalıyız. İnsan zihni var oluşu yanıltıyor işte. Tek hakikat canlılık mı? Canlılığın kaynağı su ise ya cansızlığın kaynağı ne? Günümüzün bilimi canlılık ile cansızlık arasındaki çizginin belirsiz olduğunda kararlı. Yalnız gazlardan oluşan ve hiçbir yaşam belirtisi göstermeyen gezegenler var. Madem canlılık bu kadar önemli de, ya bu cansız gezegenler süs olsun diye mi oradalar?

 

 

Günay Aktürk

Posted by Günay Aktürk

"Cehalet, kendi suretinde hortlaklar yaratmakta ustadır. Hangi çağda olursa olsun bilim ve sanattan bir defa uzaklaşınca medeni çağ kapanır ve Orta Çağ yeniden başlar."Günay Aktürk

Website: https://gunayakturk.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir