Bana Hafız Hoca Derler

 

 

 

Bana hafız hoca derler,
İmamlığı bilmezem ben,
Ne söylesem tamam derler;
Ne dediğim bilmezem ben.


Ben kendime evvelinde,
Demedim ki hoca diye,
Çıkarttılar beni göğe;
Bir namaz’ın bilmezem ben.


Çekilmiyor bunun forsu,
Ne söylesem çıkar tersi,
Şöyle dursun hatim dersi;
Bir ayetin bilmezem ben.


Bura hakkın evi derler,
Hak katında görünmezler,
Gece gündüz zikrederler;
Bir duasın bilmezem ben.


Sefil Günay hak’tan geldim,
Hakkın yanı benim yerim,
İşte budur asıl yolum;
Başka bir yol bilmezem ben.

 

 

Günay Aktürk

 

 

   İnsan kendisiyle inancı arasına kimseyi sokmamalı. Eline de, beline de, diline de sahip olmalı. Öldürmemeli ve savaş çığırtkanlığı yapmamalı. Ölçü bu olduktan sonra gerçek şeytanı kolaylıkla tanıyabilirsiniz. Gerçek şeytan şeytanlığını elbette gizleyecektir. Senin hırkanı giyip senin mabetlerinde ibadet edecektir. Senin kitabından konuşacaktır bu şeytan.


   Gerçek şeytan senin gibi görünmezse sana galip gelemez. Bir dini kirletmenin en kolay yolu, halkın ruhani ve siyasi liderlerini ele geçirmektir. Din bir kez kirletilince de önce eğitimde sonra ahlakta çöküş başlar. Yalnız bu ahlak, bilinenin aksine cinsellikle değil toplum değerleriyle alakalıdır. Çöküş bir kez başlayınca ortaya çıkan ahlaksızlık, din için insan öldürmeyi kolaylıkla meşru gösterebilir.


   Artık adaletin ve ahlakın olmadığı bir toplumda yolsuzluğun da önü açılmış olur. Eğitimde seviye düşmüş ve sorgulama mekanizması paslandırılmıştır. Bu nedenle yapılan bir yolsuzluğun, dinin geleceği için yapıldığı söylenmeye başlar.


   Artık ortada belirleyici bir kural olmadığı için en tepeden en tabana kadar yayılan bir hastalığa dönüşür. Yukarıdaki şiir de tam olarak bu bakış açısıyla değerlendirilmelidir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir