Vedat Türkali – Bitti Bitti Bitmedi

BİTTİ BİTTİ BİTMEDİ

 

 

   12 Eylül darbesi ülkenin değil, benim başıma indi! On yedisindeki Erdal’a aylar önce tek gözlü bir yargılamadan sonra ölüm cezası vermişlerdi. Ülkeyi unutmuştum artık. Bu ceza bana verilmişti, biliyordum. Ama daha söylemiyorlardı. Gizli oyundu bu. Gece yarısı hücreden çıkartıp beni cezaevi arabasına tıkıştırdıklarında belliydi, bir karga sürüsüyle ölüme götürüyorlardı.


   Diyarbakır’a gidişim böyle oldu. Cezaevine girdiğimin ertesi günü gazeteler Erdal Eren’in yaşının büyültülüp asıldığını duyurdular. Gelecekler demek, sıra bende artık. Orada, cezaevinde tutulduğum sürede başlarda, her gece titrer gibi asılmaya götürmelerini bekledim ya, Kürtlerle birlikte yaşadığımız o namussuz, o pisliğin pisliği; en rezil yaratıkların elinde olduğumuzu kanıtlama çabası gibi yürütülen cezaevi yönetimiyle ölüm korkumun yerini, inanmayacaksın belki, öleceğim değil, ya ölmezsem korkusu aldı. 


   Kargaların elindeydik artık. Bit içindeydi her yanımız. Bizlerle besliyordu bitleri kargalar. Ölmeme de izin yoktu işte…


Bitti Bitti Bitmedi – Vedat Türkali

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir