Limandaki Tekne Limana Ait Midir?


   Açılsa iyi olurdu ama açılınca da uslu durmuyor ki: balık avına çıkıyor. Rakıya meze etmesi de ayrı bir rezillik! Gerçi şöyle bir olaydan bahsedilir. Balık, bilinmez bir mideye indiği zaman bir süre beklermiş. Eğer ardından rakı gelmezse: “Haa!” dermiş. “Anlaşılan beni ayı yedi!” Balık da az değil hani. Başına gelenleri hak edip etmediğine dair bilim camiasında çeşitli tartışmalar var.


   Kendisi limanda güvende olduğu halde, limanın hiç de güvende olmadığı durumlar da vardır. Bu türden gudubet tekneler için belki de en uygunu, limanı terk etmek olacaktır. Yani kısaca, kısa yoldan çapayı kesivermeli… Ama dervişane tutumlarımız başka türlü konuşur. Bizi yalnızlığa mahkûm ederek mazoşizmi salık verir.


   Eğer ortada şizofrenik bir vaka yoksa şu sözün Pablo Neruda’ya ait olduğunu hatırlıyorum: “Limanı yakın, gelen yok bari giden olmasın!” Yok canım! Sahip olduğunuz şeyi önemsemeniz iyidir fakat limanı gelen olmadığı için yakarsanız, orası, çaresiz olduğunuz için yakılmış demektir. Bu yüzden o “gelmeyen” günün birinde geldiği zaman, limanı çaresizlik içinde yakmış olan nasıl hareket edecek dersiniz?


   Daha limana dadanan haramilerden bahsetmedim bile. Onlar aslında bir süre konaklayıp ortadan tüyerler ama giderken kürekleri de .götürürler yanlarında. “Limana yanaşan teknenin o limana hangi amaçla geldiği iyi gözlemlenmeli!”

 Günay Aktürk

Posted by Günay Aktürk

Bütün noktalama işaretleri arasında en çok ünlemi severim ben. Boylu posludur o, babayiğittir. Hele ki topuklu giyerse boyu boyuma bile ulaşır. Üç noktayı üst üste koysan bir ünlem etmez. Eğer bir yerde "Gitme ha" çığlığı kopmuşsa, orada kesin ünlemin parmağı vardır. Tehlikelidir de. "Ee, yeter artık" da onun başının altından çıkar. Otoriterdir. "Çık dışarı, gel buraya, çabuk eve git" başlı başına onun icatlarıdır. Efkâr bastı mı, "eh" de, "ah" de yapıştır sonuna ünlemi. Virgül gibi yarım bırakmaz işini. Nokta gibi kestirip atmaz. Ne bok yediği belli değildir işin aslı. Ne alttan tiresi, ne üstten kesmesi vardır. Parantez gibi gizli saklısı da yoktur onun. Bakmayın çok sevdiğime onu. Çok sevilen her zaman yararlı değildir. Vay zavallı! Vah sersem!" Günay Aktürk

Website: http://www.gunayakturk.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir