1.535 Defa Görüntülendi

Komünist İmam

 

İmamdan da gomunist olur mu demeyin. Yoksa zaten demediniz mi? Demişsinizdiirr :))

Bakın ne anlatacağım size. Geçtiğimiz senelerde kabasama gitmiştim senelik iznimde. Gerçi rutin bir eylem. Her yıl tekrarlanır. Bahadın kasabası, kimliği itibarı ile Yozgat’ın “yoz” olmayan en ileri kabasadır. Canlar yaşar orada.

Efendim bir gün komşumun birini ziyarete gittim. Laf döndü dolaştı (çam kozası gibi dönderirim lafı söylemesi ayıp değil) benim gomunist olmama geldi. Teyzelerden biri demesin mi: “Ağzından yel alsın oğlum gomunist de neymiş! Her yerde söyleme.” Neden teyze, dedim, ne ki gomunislik bunca korktun? “Bilmem ki yavrum, el korkuyor ben de korkuyorum.” dedi. Anlatmaya başladım dilim döndüğünce: gomunistlik budur, bu değildir.

Laf arasında, “adam çalışmış çabalamış, servetine konmak haramilik değil mi?” dedi. Ona, bir haraminin servetine el koymanın ne zamandan beri haramilik olduğunu sordum. Anlamadı. Anlayacagı dili döktüm önüne.

Bunca yıl çalışıp çabaladığım halde neden hala senelik izne geldiğimi anlattım ona. Neden kafam estiğinde, misal bir ocak ayında değil de yaz aylarında tatile geldiğimi. 200 kuruşluk bir yumurtayı neden 500 kuruşa satın aldığımı. Oğlunun neden ölürcesine sevdiği kasabasında değil de İzmir de yaşadığını. Velhasıl biraz hak verdi biraz anlamadı. Ama benim sofu ya da bir siyasetçi olmadığımı biliyordu. Yazar olduğumun farkındaydı lakin tek cümlemi dahi okumuş değildi. Buna rağmen anlamasa da inandı bana.

Halk işte tam olarak budur. Sana güvenirse, onu aldatmayacağını bilirse ve seni kendi “can” ının bir parçası olarak bilirse sana inanır. Peşinden gelir. Ona anlatmalısın. Senin ya da onun inancı ne olursa olsun, neden kandırıldığını anlatmalısın ona. Seni dinler. Yaptıklarına bakıp hak verir sana. Anlaması gerekmez. Anlamasa da, sana bir kez inandığı için el üstünde tutar seni. Bu yüzden de hep kaybeder. Çünkü bu güne kadar hep böyle kandırdılar onu.

Kitabın konusu ne mi? Aşağı yukarı anlattığım şekilde:)

Günay Aktürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir