KADINLARI TANIMA KILAVUZU

NAİF KADIN ÇOĞUL ERKEK

 

 

kitap alıntıları, kitap sözleri, icarus
 

 

 

“Bir kadın size soru soruyorsa doğruyu söyleyin. Çünkü muhtemelen cevabı biliyordur.”


Icarus

 

 

   Daha iyi bir noktadan başlanamazdı. Kadın ile erkeği birbirinden ayıran farka bakın: Kadın soru sorar, erkek ise hesap. Kadının hedefe ulaşma stratejisi derin ve naiftir. Duyduğu şeylerin gerçek olmadığına ikna etmeye çalışır kendini. Belki de dedikodudur. Yani oturup insan gibi konuşur seninle. Aranızdaki bağı ya da iletişimi diri tutmak için çabalar. Erkeğin çabası sanki yumurta kapıya dayandığı zaman başlıyor.


   Yani bir yandan da çoğul yaşar erkek. Ele güne rezil olma kaygısı vardır. Kirli bir namus algısı tarafından zapt edilmiştir zihni. Sanırım artık kaybetme korkusunun hüküm sürdüğü zamanlarda sakince konuşabilirsin onunla.


   Erkek de zaman zaman dolaylı yoldan soru sorabilir ama ne ima ettiği bellidir genelde. Ne yazık ki çoğu erkek kadınların sorularını kolayca anlayamaz. Ya da işlerine gelmez diyelim. Demek ki erkek savaşçı ve kaytarıcıyken, kadınlar müzakereci oluyorlar. İstisnalar kaideyi bozmazmış.

 

 

ERKEĞİ BIRAK DA KADINA GEL

 

 

   Beylik cümleleri bir yana bırakıp başa dönelim biz. Zaten söylemek istediğim şey o değildi. Siz hiç yaşamın doğuşuna şahit oldunuz mu? Gerçekten yaşadığınızı hissettiniz mi? Ah ne güzeldir özel bir kadını yenice tanımak. Etkilenmiş kadının gülüşlerinde çocukça bir saflık vardır. Konuşurken gözlerini kaçırarak boyuna saçmalıyorsa, bu iyiye işarettir. Bilinmez, belki de kendi kuyusunu kazıyordur. Şayet boktan bir herif isen… Kadın bu türden herifleri arayıp bulmakta oldukça ustalaşmıştır!


   Karşılaşmalarınız fazlasıyla tesadüfiyse erosun oklarını yakın çevrede arayabilirsiniz. Tabii ki sanal ortamda tanışmadıysanız. Gözler gerçekten de kalbin aynasıdır. Duygusal derinliği olan hiçbir erkek o bakışları kaçırmaz. Durmuş bir gezegende canlı namına yalnızca sen varsındır. Ulan boyuna posuna bakan da adam sanır seni…


   Bir arkadaş ortamından geç saatte ayrılınca eve kadar eşlik edilmesinden hoşlanır mesela. Aslında zamanla sözler anlamını yitirir ve yapılan eylemlere bakar kadın. Çünkü ne de olsa erkektir karşısındaki.


   Gelgelelim soru soran kadına… İşi o raddeye getiren erkek yapacağını yapmış demektir zaten. Bastırılmaya çalışılan bir öfke vardır ortada. Çoğu kez de kırılmıştır. Duygu ve düşüncelerinde yanılmış olmak ister aslında. Kadının böyle hallerde kan ter içinde uyanmaya ihtiyacı vardır. Aslına bakarsanız, gördüğü şeyin kötü bir kâbus olduğunu fark eden o şanslı bilincin zevkine hasrettir kadınlar.

 


Günay Aktürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir