599 Defa Görüntülendi

İyinin ve Kötünün Yüzü Aynıdır

 

 

   Leonardo da Vinci “Son Aksam Yemegi” isimli resmini yapmayi dusundugunde buyuk bir guclukle karsilasti… İyiyi İsa’nin bedeninde, kötüyü de İsa’nın arkadaşı olan ve son akşam yemeginde ona ihanet etmeye karar veren Yahuda’nın bedeninde tasvir etmek zorundaydı.

   Resmi yarım bırakarak bu iki kişiye model olarak kullanabileceği birilerini aramaya basladı. Bir gün bir koronun verdigi konser sırasında, korodakilerden birinin İsa tasvirine cok uydugunu fark etti. Onu poz vermesi için atolyesine davet etti, sayısız taslak ve eskiz çizdi.

   Aradan üç yıl gecti. “Son Akşam Yemeği” neredeyse tamamlanmıştı ancak Leonardo da Vinci henüz Yahuda için kullanacağı modeli bulamamıştı. Leonardo’nun calıştığı kilisenin kardinali, resmi bir an önce bitirmesi için ressamı sıkıştırmaya başladı.

   Günlerce aradıktan sonra Leonardo vaktinden önce yaşlanmış bir adam buldu. Paçavralar içindeki bu adam sarhoşluktan kendinden geçmis bir durumda kaldırım kenarına yığılmıştı. Leonardo yardımcılarına adamı güçlükle de olsa kiliseye taşımalarını söyledi çünkü artık taslak çizecek zamanı kalmamıştı.

   Kiliseye varınca yardımcılar adamı ayağa diktiler. Zavallı, başına gelenleri anlamamıştı. Leonardo adamın yüzünde görülen inançsızlığı, gunahı, bencilliği resme geçiriyordu. Leonardo işini bitirdiginde, o zamana kadar sarhoşluğun etkisinden kurtulmuş olan berduş gozlerini açtı ve bu harika duvar resmini gördü.

   Şaskınlık ve hüzün dolu bir sesle şöyle dedi:

“Ben bu resmi daha önce gördüm.”

   ”Ne zaman?” diye sordu Leonardo da Vinci, o da saşırmıştı. “Üç yıl önce” dedi adam.
“Elimde avucumda olanı kaybetmeden önce. O sıralarda bir koroda şarkı söylüyordum, pek çok hayalim vardı. Bir ressam beni İsa’nın yüzü için modellik yapmak üzere davet etmişti…

   “İyi ve Kötü “nün yüzü aynıdır… Her şey insanın yoluna ne zaman çıktığına baglıdır…

ANONİM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir