1.832 Defa Görüntülendi

İyiyle Kötünün Yüzü Aynıdır

 

 

 

Leonardo da Vinci, ‘Son Akşam Yemeği’ isimli resmini yapmayı düşündüğünde büyük bir güçlükle karşılaştı. İyi’yi İsa’nın bedeninde, Kötü’yü de İsa’nın arkadaşı olan ve ‘Son Akşam Yemeği’ nde ona ihanet etmeye karar veren Yahuda’nın bedeninde tasvir etmeliydi. Resmi yarım bırakarak bu iki kişiye model olarak kullanabileceği birilerini aramaya başladı.

Bir gün bir koronun verdiği konser sırasında, korodakilerden birinin İsa tasvirine çok uyduğunu fark etti. Onu poz vermesi için atölyesine davet etti. Sayısız taslak ve eskiz çizerek iyinin yüzü İsa için yeteri kadar malzeme biriktirdi.

Aradan üç yıl geçti, ‘Son Akşam Yemeği’ nerdeyse tamamlanmıştı; ancak Leonardo da Vinci, Yahuda için kullanacağı modeli henüz bulamamıştı.
Leonardo’nun çalıştığı kilisenin kardinali, resmi bir an önce bitirmesi için ressamı sıkıştırmaya başladı. Günlerce aradıktan sonra Leonardo, vaktinden önce yaşlanmış genç bir adam buldu. Paçavralar içindeki bu adam, sarhoşluktan kendinden geçmiş bir durumda, kaldırımın kenarına sızıp kalmıştı.

Leonardo yardımcılarına, adamı güçlükle de olsa kiliseye taşımalarını söyledi. Çünkü artık taslak çizecek zamanı kalmamıştı. Kiliseye varınca yardımcılar adamı ayağa diktiler.
Zavallı başına gelenleri anlamamıştı. Leonardo adamın yüzünden görülen inançsızlığı, günahı, bencilliği resme geçiriyordu.

Leonardo işini bitirdiğinde, o zamana kadar sarhoşluğun etkisinden kurtulmuş olan berduş, gözlerini açtı ve bu harika duvar resmini gördü. Şaşkınlık ve hüzün dolu bir sesle şöyle dedi:
– Ben bu resmi daha önce gördüm.
– Ne zaman diye sordu Leanardo Da Vinci; o da şaşırmıştı.
– Üç yıl önce, elimde avucumda olanı kaybetmeden… O sıralarda koroda şarkı söylüyordum. Pek çok hayalim vardı. Bir ressam beni İsa’nın yüzü için modellik yapmak üzere davet etmişti. Tıpkı buradaki İsa gibi çizmişti.”

Yani meselenin özü o ki “İyi ve Kötü’nün yüzü aynıdır. Her şey insanın yoluna ne zaman çıkacaklarına bağlıdır!”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir