948 Defa Görüntülendi

Hamlet

 

 

Ophella: Oh, sevgili Tanrım ona yardımcı ol.

Hamlet: Eğer bir gün evlenirsen şu beddua benden sana çeyiz olsun: buz kadar el değmemiş, kar gibi temiz olsan da, iftiranın elinden kaçamayacaksın. Manastıra at kendini. Haydi elveda. İlle de evleneceksen bir budalayla evlen. Çünkü aklı başında erkekler sizlerin onları nasıl maskaraya çevirdiğinizi çok iyi bilirler. Manastıra, haydi çabuk ol. Elveda.

OphellaEy göksel güçler, aklını verin ona!

Hamlet: Boyalarını falan da duymadım sanma. Tanrı size bir yüz vermiş, siz bir başkasını yapıyorsunuz kendinize. Çalkalıyor, kırıtıyor, havalı konuşuyorsunuz. Tanrının yarattıklarına adlar takıyor, hoppalık edip cahilliğe vuruyorsunuz. Hadi hadi, karnım tok artık bunlara. Bu yüzden gitti aklım başımda. Evlilik filan yok bundan sonra. Önceden evlenmiş olanlar, biri dışında, yaşayacak. Gerisi olduğu gibi kalacak. Haydi, manastıra.

Hamlet

Shekespeare! Büyük isim. Dizileri şairane… Çıkarımları tam isabet! Baştan çıkartıcı. Buna rağmen Tanrısal sürgüne yolluyor insanları. “Git ve manastıra kapat kendini.” Tanrıdan uzaklaştıkça zihniniz ve bedenleriniz çürüyor, demeye getiriyor. Onları, ejderhası görünmez bir hayal dünyasında bir başka çürümeye bırakıyor. Kendini sakla, eğer iftira oklarıyla vurulmak istemiyorsan, diyor. Savaşmaktan ve direnmekten men ediyor onları.

   Kurgusal, bilinçli ve sahte bir bölüm ama yine de güçlü mesajlar veriyor okuyucusuna. Baştan çıkan okuyucu da aynı bölümlerle alıntı yaparak yayıyor efendisinin emirlerini. Bugün yaşasa yapıtları yine arşa ulaşırdı lakin bu çağın diyalektik eleğinden geçemezdi. Tevrat’ı okur gibi okuyorum onu. Notalarını duyabiliyorum çünkü dizelerinin. Yoksa şu sone karşısında kim hayranlık duymaz:

 

Deliler gibi düşünüyor, onlar gibi konuşuyorum

Olur olmaz laf ediyor, saçmalıyorum her yerde

Cehennem gibi kara, gecelerce karanlık olan seni

Hala pırıl pırıl sanıp, yeminle akladığımdan belli

 

 

Ama sıra öğüdüne gelince, işte o zaman çatışma başlıyor. Zihnimi teslim edemiyorum eline. İstediğim şey tam olarak bu değil zaten ama onun zihnine ulaşamadan, savunma mekanizmamın öncü birlikleri hakikat setini örüyor onunla benim arama.

 

Günay Aktürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir