İnsan = Maddenin Bilinçli Hali!

Beynim Bir Sürüngen

 

Beynim bir Sürüngen!

 

 

 

   Evrenin bir parçası olduğumuz dışında hiçbir şeyde ne kalıcılık, ne kutsalık ne de gerçeklik var. Bizzat sevginin varlığı bile beynin salgıladığı kimyasaldan fazlası değil. Hepimiz yıldız tozuyuz. Atom yığını… Bu atomlar bizi bu gezegende birleştirerek ‘insan’ formunda bir bedene soktu.


   Evrim var evet. Lakin evrim, kainatın bu gezegendeki eli yavaş, tembel bir çömlek işçisi. Bizi sürekli en ideal kalıba sokmaya çalışıyor. Tabii eğer biz de uslu durur ve uyum sağlarsak. Onun işi bu. Ama bilincimiz üzerinde tuhaf bir etkiye sahip. Dolaylı yoldan görüyor o işi. Bize bir beyin bahşetmiş ya, bilerek yapmamış bunu.

 

 

Peki ya bilinç?

 

 

 

   İnsanı küstahlaştıran binlerce göz sinirlerine sahip! Ama pek de iyi görmüyor gözü. Ancak çok yakındaysa ve onu bir şeylere benzetmişse, birkaç kalıba sokabiliyor sezdiği şeyi. Bilinç bilgiyle beslenir. Ne kadar doyurursa karnını o kadar iyi görür.


   Bilincin cilası sanattır. Onu sakinleştirir. Uysallaştırır. Çünkü karnı doymuştur artık. Kötülük zevk vermez ona. Sanat, Korteks ile sürüngen beynin bağlarını arttırır ve eskiden bir kadınla sevişirken zevk alıyorken, şimdi onun saçlarını okşamanın yeni bir zevk olduğunu keşfetmiştir.


   bilinç saldırgandır, sürüngendir. Yalnız tüm hayvanların ortaklaşa kullandığı sürüngen beyni geliştirdikten sonra bir bilince sahip olmanın anlamı nedir ki?

 

 

 

Günay Aktürk

Posted by Günay Aktürk

Bütün noktalama işaretleri arasında en çok ünlemi severim ben. Boylu posludur o, babayiğittir. Hele ki topuklu giyerse boyu boyuma bile ulaşır. Üç noktayı üst üste koysan bir ünlem etmez. Eğer bir yerde "Gitme ha" çığlığı kopmuşsa, orada kesin ünlemin parmağı vardır. Tehlikelidir de. "Ee, yeter artık" da onun başının altından çıkar. Otoriterdir. "Çık dışarı, gel buraya, çabuk eve git" başlı başına onun icatlarıdır. Efkâr bastı mı, "eh" de, "ah" de yapıştır sonuna ünlemi. Virgül gibi yarım bırakmaz işini. Nokta gibi kestirip atmaz. Ne bok yediği belli değildir işin aslı. Ne alttan tiresi, ne üstten kesmesi vardır. Parantez gibi gizli saklısı da yoktur onun. Bakmayın çok sevdiğime onu. Çok sevilen her zaman yararlı değildir. Vay zavallı! Vah sersem!" Günay Aktürk

Website: http://www.gunayakturk.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir