Atina Yanıyor

 

 

 

   Atina yanıyor. Ölü sayısı 80 e yükselmiş. Birkaç yerleşim yerini haritadan silmiş bile. Bunun yanında binlerce hayvan, börtü böcek de var tabii. Bizimkiler yardım talebinde bulunmuşlar. Doğru mu bilinmez ya, gerek yok zaten yağmur yağacak diye reddettiklerine dair bir haber dolanıyor ortalıkta.


   Bu da tıpkı bir insanı meydanlarda yuhalattıktan sonra başsağlığına gitmeye benziyor. Onlar da az değil. Yangın bu. Hele ki orman. Ormanlar tüm insanlığa ait. Böyle zamanda kin gütmenin anlamı ne? Bazı sayfaları dolaştım da yine milliyetçiliği hortlatmışlar. Yansınlar bilmem ne olsunlar diye. Bu da ayrı bir kafa ki düzeleceğe benzemiyor. İnsanı diri diri yakmaya dair içimizde engellenemez bir tutku var.


   Hangi din, hangi milliyetçilik, hangi insanlık taşır bu zihni? Paris’te ki Charlie Hebdo dergisinde çalışan karikatüristleri öldürdüklerinde de aynı şeyleri söylemişlerdi. Sonra Ankara patlamasında tüm Avrupa sessizliğe gömüldü. Sonra da diyorlar ki Ankara katliamı neden sizin acınız değil? Siz adamların acısını paylaştınız mı ki sizin acınız da onların acısı olsun?

 

 

Günay Aktürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir